W jakim momencie spółka przyjmująca płatności gotówkowe staje się instytucją obowiązaną do identyfikowania beneficjentów rzeczywistych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jest producentem w branży budowlanej. Prowadzi sprzedaż na terenie kraju i UE (75%). Wyprodukowany towar dostarcza własnym transportem. Warunkiem wykonania zamówienia na towar jest przedpłata, a końcowa zapłata następuje przed wydaniem towaru (przelew bankowy) lub do rąk przewoźnika (kierowcy) w chwili rozładunku u klienta. Zdarza się tak, że : 1. gotówkowa zapłata końcowa nie przekracza kwoty 10.000 EURO (łączna wartość transakcji przekracza kwotę 10.000 EURO) 2. gotówkowa zapłata końcowa nie przekracza kwoty 10.000 EURO, ale są to dostawy wielokrotne do tego samego klienta ((łączna wartość transakcji przekracza kwotę 10.000 EURO) 3. gotówkowa zapłata końcowa przekracza kwotę 10.000 EURO.

W którym z ww. przypadków, spółka przyjmująca płatności gotówkowe staje się instytucją obowiązaną do identyfikowania beneficjentów rzeczywistych? W jaki sposób ustalić beneficjentów rzeczywistych spoza kraju? Co zrobić w przypadku, gdy uzyskanie danych identyfikujących beneficjentów rzeczywistych (zagranica) jest niemożliwe? W jaki sposób zgłaszać beneficjentów rzeczywistych spoza kraju (zagranica)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX