W jakim momencie należy rozpoznać przychód z transakcji łańcuchowej dla celów rachunkowości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 12 września 2011 r.

PYTANIE

Spółka likwiduje magazyn części, które będzie kupować jak dotąd w Holandii na warunkach CIP. Towar z Holandii będzie transportowany bezpośrednio do ostatecznego klienta w Polsce. Wcześniej w systemie elektronicznym klient złoży zamówienie, my je potwierdzimy i nastąpi realizacja ze strony dostawcy holenderskiego.

Czy będzie to obrót towarowy rozliczany (nas obciąża dostawca holenderski, my wystawimy fakturę sprzedaży na inną polska spółkę, towar jest transportowany z Holandii do naszego klienta w Polsce)? W jakim momencie należy rozpoznać przychód dla celów rachunkowości?

Holenderski dostawca sprzedaje nam ten towar na warunkach CIP, co oznacza, że przekazał ryzyko na nas w momencie przekazania towaru przewoźnikowi, wtedy też wystawia fakturę.

Kiedy my powinniśmy zafakturować polskiego klienta? Czy możemy zafakturować w tym samym dniu naszego klienta polskiego (przy założeniu, że my też sprzedawać będziemy na warunkach CIP naszemu klientowi w Polsce)?

Faktury zakupu od podmiotu holenderskiego będą wpływać elektronicznie - systemem EDI. W tym momencie wygeneruje się też koszt własny sprzedaży. To wymusi natychmiastowe fakturowanie klienta w Polsce, koszt i przychód zaksięgują się w tym samym miesiącu. W dostawach mogą wystąpić niedobory, które w terminie późniejszym może nam zgłosić klient polski.

Jak ewidencjonować takie reklamacje oraz czy właściwe będzie wykazywanie przychodu od części, których w dostawie brakowało (w szczególności na przełomie okresów)? Czy nie powinno się wystawić faktury dopiero po odebraniu towaru przez klienta? Czy audytor może zakwestionować rozpoznawanie przychodu pod tą samą datą, pod którą dostawca holenderski wystawił nam fakturę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX