W jakim czasie należy zrekompensować pracownikowi pracę w niedzielę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 7 stycznia 2013 r.

PYTANIE

Kierownik i mgr farmacji zatrudnieni w aptece szpitalnej w związku z występującą czasami potrzebą sporządzania w niedzielę i święta mieszanki do żywienia pozajelitowego dla pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych przychodzą czasami do pracy w niedzielę lub święto. Kierownik apteki dostał pismo w którym został poinformowany, że należy zapewnić inny dzień wolny od pracy:

- w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,

- w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym wyżej dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

Podstawa prawna: art. 15111 i art. 15112 Kodeksu pracy.

Za pracę w niedzielę lub święto w wymiarze krótszym niż w godzinach 7.00-14.35 przysługuje inny cały dzień wolny od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Pod koniec roku kierownik apteki nie odebrał wszystkich dni wolnych za pracę w niedzielę.

Czy można odebrać te dni w nowym 2013 r.?

Czy należy wypłacić za przepracowane i nieodebrane godziny w niedzielę wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ze 100% dodatkiem?

Kto w tym momencie odpowiedzialny jest za nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy, kierownik apteki, który dostał pismo i nie zastosował się do niego, czy pracownik kadr który nie zwrócił na to uwagi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX