Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2006 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2006 r.

PYTANIE

W jakiej wysokości muszę zapłacić w Polsce podatek dochodowy w następującej sytuacji: od kwietnia 2003 r. jestem stypendystką w USA, prowadzę tu badania naukowe w ramach stażu podoktorskiego. Jest mi wypłacane stypendium (fellowship), w wysokości ok. 46.000 USD rocznie. W roku 2005 jest ono zwolnione z podatku federalnego USA - wg moich informacji mogłam od stypendium odliczyć diety i hotele jak za podróż służbową tj. 46 USD dziennie diety oraz 46 USD za hotel razem 92 USD - dziennie. Po jej odliczeniu i odliczeniu podatku zapłaconego przeze mnie w stanie Maryland podatek do zapłacenia w Polsce byłby ujemny, dlatego w zeznaniu PIT za rok 2003 i 2004 nie wykazałam dochodów z USA. Jednak w roku 2005 zwolniona byłam z podatku w USA i moje dochody nieznacznie wzrosły. Dlatego w tej chwili próbuję wyjaśnić moją sytuację. Według moich nieoficjalnych informacji amerykański urząd skarbowy przesyła informacje o dochodach Polaków do ministerstwa finansów w Polsce.

Jaki powinnam się rozliczyć z podatku za 2005 w Polsce i co mogę odliczyć od otrzymanego stypendium w latach 2003-2004, gdy płaciłam podatek stanowy w USA i w 2005, gdy jestem zwolniona z podatku w USA?

Być może kluczem do wyjaśnienia mojej sytuacji jest interpretacja dla osób, które "posiadają centrum interesów życiowych w Polsce" i przebywają za granicą czasowo. W moim przypadku pobyt będzie trwał 4 lata, nie jestem zatrudniona w Polsce a moja rodzina jest ze mną w USA.. Obecnie jestem zameldowana w Polsce.

Jeśli uznać, że moje centrum interesów życiowych jest w USA to jak zinterpretować moją sytuację pod względem obowiązku podatkowego w Polsce?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację