W jakiej wartości i na jakich kontach ująć w księgach wartość nabytego drogą aportu prawa do znaku towarowego słowno-graficznego wycenionego przez rzeczoznawcę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (100% kapitał prywatny) wniosła aportem w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego całe zorganizowane przedsiębiorstwo do nowo powstałej spółki komandytowej.

Jaką powinno się przyjąć wartość początkową tych środków trwałych i WNiP w księgach rachunkowych i księgach podatkowych i jakie stosować okresy dalszej amortyzacji?

W polityce rachunkowości spółki komandytowej zastosowano uproszczenie z art. 32 ustawy o rachunkowości (odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych będzie dokonywać według zasad określonych w przepisach podatkowych).

Czy dla środków trwałych wniesionych aportem również można zastosować tę zasadę (np. jednorazowa amortyzacja środków trwałych do 10.000 zł, a dla pozostałych stawki z tabeli KŚT)?

W jakiej wartości i na jakich kontach ująć w księgach bilansowych i podatkowych wartość nabytego drogą aportu prawa do znaku towarowego słowno-graficznego wycenionego przez rzeczoznawcę?

Na jakich kontach ująć w księgach bilansowych i podatkowych dodatnią różnicę pomiędzy ceną nabycia a wartością księgową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX