W jakiej sytuacji gmina ma obowiązek zwrócić podatek od środków transportowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 13 listopada 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy gmina ma obowiązek zwrócić podatek od środków transportowych wpłacony na jej konto za bieżący rok i 5 lat wstecz oraz jaki jest termin ewentualnego zwrotu?

Mieszkaniec gminy X, co roku składał do gminy deklaracje na podatek od środków transportowych oraz regulował należny z tego tytułu podatek. W trakcie 2014 r. wystąpił o zwrot wpłaconego na konto gminy X podatku od środków transportowych za bieżący rok i 5 lat wstecz. Z uzasadnienia pisma wynika, że nie był on właścicielem pojazdu, tylko użytkownikiem na podstawie umowy przewłaszczenia zawartej z bankiem spółdzielczym. Według umowy przewłaszczenia właścicielem pojazdu był bank, który ma siedzibę na terenie innej gminy. Jednakże podatnik regulował należny podatek od środków transportowych w gminie, w której był mieszkańcem, bo w umowie przewłaszczenia jeden z zapisów obligował go do uregulowania należnego podatku.

Czy ww. podatnikowi przysługuje zwrot podatku?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatek od środków transportowych naliczają i wpłacają sami podatnicy, zgodnie ze złożonymi przez nich deklaracjami. Gmina nie ma obowiązku każdorazowo sprawdzać, czy dany środek transportu jest własnością podatnika. To podatnik w składanej deklaracji ma podawać prawdziwe dane. Nadmieniamy, że podobnych podatników na terenie gminy jest więcej i kwota ewentualnego zwrotu byłaby bardzo wysoka. Żądanie jednorazowego zwrotu podatku za 5 lat wstecz postawiłoby gminę X w trudnej sytuacji finansowej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX