W jakiej formie powinna być przeprowadzona czynność otwarcia ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia realizowanym w oparciu o przepisy nowego PZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 18 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W p.z.p. określono że otwarcie ofert jest jawne: "Art. 86 p.z.p. [Otwarcie ofert] 1. Z zawartością wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert nie można zapoznać się przed upływem terminu, odpowiednio do ich złożenia lub otwarcia. 2. Otwarcie ofert jest jawne i następuje bezpośrednio po upływie terminu do ich składania, z tym że dzień, w którym upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia." W nowej ustawie PZP, która ma wejść w życie z 1.01.2021 r. w opisie zamówienia klasycznego w dziale III Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne, nie ma zapisów dotyczących jawności otwarcia ofert.

Czy w związku z tym zamawiający może zaznaczyć w specyfikacji warunków zamówienia (SWZ), którą będzie sporządzał na podstawie przepisów nowego PZP, że otwarcie ofert jest niejawne?

Faktycznie po otwarciu złożonych elektronicznie ofert na platformie zakupowej będą one widoczne dla wykonawców biorących udział w postępowaniu a z informacji z otwarcia ofert poznają istotne informacje z ofert. O jawności otwarcia ofert również nie mówi się w dziale II nowego PZP "Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne". gdzie w rozdz. 4 składanie i otwarcie ofert oddziale 2 otwarcie ofert w art. 222 n.p.z.p. nie wspomniano w żadnym ustępie o jawnym czy publicznym otwarciu ofert.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX