W jakie formie należy udokumentować prawa autorskie autora, który rezygnuje z otrzymania wynagrodzenia, tj. zapłaty za napisanie artykułu do naszego czasopisma?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 20 listopada 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jakie formie należy udokumentować prawa autorskie autora, który rezygnuje z otrzymania wynagrodzenia, tj. zapłaty za napisanie artykułu do naszego czasopisma? Autorzy chcą otrzymywać od nas tzw. "zerowe" umowy o dzieło (bez podanych kwot), w celu uzyskania dokumentu potwierdzającego ich prawa autorskie. My proponujemy "oświadczenie" zawierające m.in. informacje potwierdzające nabycie praw autorskich i jednocześnie zrzeczenie się przez nich honorarium.

Jakie ewentualne konsekwencje prawno-podatkowe są z tym związane i w jakiej najlepszej formie należałoby to zrobić?

Zlecamy pisanie artykułów do naszego czasopisma np. trzem autorom, którzy przeważnie ustalają miedzy sobą, która osoba otrzyma honorarium za napisanie tego artykułu. Mimo iż w napisaniu artykułu uczestniczą wszystkie 3 osoby, wynagrodzenie jest wypłacane tylko jednej wybranej przez nich osobie. Pozostałe osoby podpisują się pod napisanym artykułem do gazety, nabywając jednocześnie prawa autorskie, na które chcą otrzymać "zerową" umowę o dzieło. Z "głównym" autorem podpisujemy umowę o dzieło i wypłacany wynagrodzenie na podstawie rachunku za cały artykuł.

Naszym zdaniem, w celu wydania "pozostałym" autorom (niepobierającym wynagrodzenia) potwierdzenia o nabyciu przez nich praw autorskich do napisanego artykułu, proponujemy przygotowanie dla nich stosownego "oświadczenia" zawierającego informacje dotyczące:

1)

nabycia przez nich praw autorskich za napisanie artykuły Pt.: "..." do czasopisma pt. "...", podając wszystkie dodatkowe niezbędne dane, m.in.: numer wydania, miesiąc wydania itp.,

2)

rezygnacji / zrzeczenia się przez nich honorarium za artykuł.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX