W jakich sytuacjach podatnik powinien zastosować procedurę VAT-marża dla turystyki?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 5 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik jako spółka z o.o. będąca organem prowadzącym niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego planuje organizować kolonie dla dzieci. Będą to wyjazdy w ramach, których podatnik będzie zapewniał nocleg, wyżywienie (transport we własnym zakresie), a także opiekę opiekunów oraz opiekę medyczną. Na koloniach odbywać się będą różnego rodzaju zajęcia edukacyjne, a także świadczone będą warsztaty z robotyki dla dzieci (usług własna głównie lecz może pojawić się też podwykonawca). Planowane jest również zakup różnego rodzaju materiałów oraz skorzystanie z usług obcych dla korzyści turysty, ale również konieczny będzie zakup materiałów dla usług własnych.

Czy podatnik powinien zastosować w tym przypadku zgodnie z art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.) procedurę VAT-marża dla turystyki? Czy dla świadczonych usług własnych oraz nabywanych towarów oraz usług bez których nie można byłoby zrealizować usługi własnej należy ustawić odrębną podstawę opodatkowania (usługa warsztatów z robotyki do tej pory prowadzona przez sp. z o.o. opodatkowana jest stawką 23 %)?

Jeżeli potwierdzą się oba pytania to w jaki sposób ująć to na fakturze dla klienta czy konieczne jest wykazanie tego w 2 pozycjach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX