W jakich przypadkach można zwolnić osobę z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy art. 59 ust. 1a pkt 3 tiret u.o.o., w myśl którego osoby opisane w ust. 1a można zwolnić z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej w przypadku skutecznego doręczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) orzeczenia albo wypisu z treści orzeczenia stwierdzającego tę niezdolność lub niepełnosprawność, na podstawie którego można określić zdolność tych osób do czynnej służby wojskowej, oraz poinformowania szefa wojskowego centrum rekrutacji na piśmie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o tym doręczeniu.

1. Kto zwalnia rzeczone osoby z obowiązku osobistego stawiennictwa (wójt, burmistrz, prezydent miasta)?

Czy przewodniczący komisji lekarskiej przeprowadzającej kwalifikację wojskową, WCR?

2. Czy pracownik oddelegowany przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przekazujący dokumentację medyczną (orzeczenia, wypisy z treści orzeczenia, historia choroby, zaświadczenia lekarskie, itp.) osób opisanych w ust. 1a do komisji lekarskiej przeprowadzającej kwalifikację wojskową powinien posiadać stosowne upoważnienie, pełnomocnictwo od wójta (burmistrza, prezydenta miasta)? Jeśli tak to co powinno zawierać?

3. Komu przekazuje komisja lekarska wystawione orzeczenia, dla osób opisanych w ust. 1a - wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, pracownikowi wójta (burmistrza, prezydenta miasta)? Wysyła pocztą do osób wskazanych w ust. 1a?

4. Czy można zwolnić osobę opisaną w ust. 1a z obowiązku osobistego stawiennictwa, jeśli przewodniczący komisji lekarskiej stwierdzi, że na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej nie jest w stanie określić zdolności tych osób do czynnej służby wojskowej? Czy musi przekazać taką informację do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub WCR?

5. Czy WCR musi poinformować komisję lekarską o doręczeniu dokumentacji medycznej burmistrzowi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX