W jaki sposób zwrócić się do ZUS o zaliczenie do wysokości emerytury okresu pozostawania bez pracy, jeżeli pracownik został przywrócony do pracy wyrokiem sądu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 6 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2008 r.

PYTANIE

Pracownik został przywrócony wyrokiem sądu do pracy. Za jeden miesiąc otrzymał z art. 47 k.p. wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy. Został zwolniony z dniem 30 kwietnia 2007 r., a przywrócony do pracy 26 marca 2008 r. Pracownik nie skończył jeszcze 60 lat.

W przypadku pracownika przywróconego do pracy (około 39 lat pracy), otrzymującego wcześniej już emeryturę (szkolną) wyrokiem Sądu "Pracodawca powinien dokonać stosownych korekt dokumentów ubezpieczeniowych wykazując przywróconego pracownika". "Wynagrodzenie zostanie wykazane jako O zł, kod ubezpieczenia będzie taki jak w zatrudnieniu pracowniczym. Generalnie okres ten powinien być potraktowany jako okres ubezpieczenia (nieskładkowy), a zatem może również zwiększyć uprawnienia emerytalne".

Pracownik nie świadczył pracy od 1 maja 2007 r. (koniec wypowiedzenia) do 26 marca 2008 (stawienie się do pracy po wyroku Sądu).

1.

W jaki sposób zwrócić się do ZUS, jeszcze w trakcie zatrudnienia (po przywróceniu) i jednoczesnego pobierania emerytury o zaliczenie do wysokości emerytury ww. (1 maja 2007 r. - 26 marca 2008 r.) dodatkowego okresu nieskładkowego (okres nie może przekraczać 1/3 okresów składkowych). W jakiej formie, z jakimi załącznikami i jak nazwać ww. wniosek?

Nie chodzi o przeliczenie bazy, ale zaliczenie dodatkowych okresów.

2.

Co zrobić jak pracodawca nie wyrazi zgody na skorygowanie dokumentów ubezpieczeniowych? Czy wystarczy przedłożyć do ZUS kopie wyroku sądowego i np. zaświadczenie z zakładu pracy, że pracownik został przywrócony do pracy i podjął pracę oraz skorygowane pierwotne świadectwo pracy z adnotacją o wyroku sądowym?

3.

Czy doliczenie dodatkowego okresu zawsze powinno być dla pracownika korzystne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX