W jaki sposób wprowadza się odpowiednie zakazy w parku krajobrazowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Część terenów objętych ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) zlokalizowana jest w obrębie parku krajobrazowego. MPZP wprowadza dla tych terenów zakazy, o których mowa jest w ustawie z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p. Ewentualne zakazy dotyczące parków krajobrazowych wskazuje art. 17 u.o.p. Dodatkowo art. 20 u.o.p. wskazuje, że plan ochrony dla parku krajobrazowego zawiera m.in. ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W opisywanej sytuacji zakazów, o których mowa w art. 17 u.o.p., nie wskazano w uchwale sejmiku województwa oraz w planie ochrony parku krajobrazowego. Artykuł 17 ust. 1 u.o.p. mówi, że w parku krajobrazowym mogą być wprowadzone następujące zakazy. Zastosowanie zwrotu "mogą być" wskazuje, że wprowadzenie zakazów jest kwestią fakultatywną.

W jaki sposób (jakimi dokumentami) wprowadza się odpowiednie zakazy (np. uchwała sejmiku, plan ochrony, regulamin parku)?

Jaki organ decyduje o tym, czy dany zakaz faktycznie obowiązuje na terenie parku krajobrazowego, czy nie?

Czy uwzględnienie w treści MPZP zakazów, o których mowa w art. 17 u.o.p., jeżeli te nie zostały wskazane w takich dokumentach jak uchwała sejmiku województwa oraz/lub plan ochrony, jest zgodne z prawem?

Czy w takiej sytuacji zakazy obowiązują?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX