Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wspólnicy trzyosobowej spółki jawnej (10%, 45%, 45% udziałów) w trakcie roku, w celu dokapitalizowania, mają zamiar wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo (lub jego zorganizowaną część) do dwuosobowej i istniejącej już spółki z o.o. (80% i 20% udziałów). W jednej i drugiej spółce jako wspólnicy występują te same osoby (rodzina), przy czym w spółce jawnej są to 3 osoby, zaś w spółce z o.o. - 2 osoby. Spółka jawna, po wniesieniu aportu, nie zamierza być udziałowcem spółki z o.o. Wspólnik, który nie występuje w spółce z o.o. jest skłonny zbyć swoje udziały (10%) na rzecz innego wspólnika. W związku z tym, że dwóch wspólników spółki z o.o., w ramach wniesienia aportu, "obejmie udziały" trzeciego wspólnika spółki jawnej istnieje prawdopodobieństwo powstania skutków podatkowych po jednej i drugiej stronie.

Jakie skutki podatkowe dla wspólników spółki z o.o. oraz nie będącego wspólnikiem spółki z o.o., wspólnika spółki jawnej, wywołuje wyżej opisane wniesienie aportu?

Czy darowizna udziałów spółki jawnej jednemu ze wspólników, przez wspólnika, który nie jest udziałowcem spółki z o.o., jeszcze przed wniesieniem aportu, będzie korzystniejsza podatkowo dla wszystkich stron transakcji?

Czy istnieje inne, bardziej korzystne podatkowo, rozwiązanie wyżej opisanej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?