W jaki sposób uzyskać dostęp do starych map i jak uzyskać informacje historyczne z procesu przeprowadzonego scalania? - OpenLEX

W jaki sposób uzyskać dostęp do starych map i jak uzyskać informacje historyczne z procesu przeprowadzonego scalania?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z przeprowadzanym scalaniem gruntów w Międzyrzeczu Górnym gmina Jasienica po 1983 r., nie zgadzając się z propozycjami nowej lokalizacji gruntów, moi rodzice wysłali odwołanie do Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie, które odwołanie uwzględniło i nakazało pozostawienie gospodarstwa w dotychczasowych granicach. Przez środek mojego siedliska przebiegała droga dojazdowa szerokości około 3 m. Po jednej stronie mam pomieszczenie gospodarcze z garażem i stodołą, a po drugiej stronie stary dom z 1802 r. i stodołę z chlewnią, która obecnie uległa zawaleniu. W kwietniu 2022 r. dostałem pismo od geodety, że chce wytyczyć drogę gminną przez środek mojego podwórka i pomiędzy dwoma działkami na długości przeszło 200 m i twierdzi, że droga jest wpisana do KW i ma szerokość 6 m. Nigdy moi rodzice ani ja jako spadkobierca nie wyrażaliśmy zgody na poszerzanie drogi, jak również nie dostaliśmy żadnej informacji na mocy jakiego prawa zostały dokonane wpisy w KW. Nie zgadzając się z zaistniałą sytuacją odmówiłem geodecie podpisania oświadczenia na wkopanie słupków granicznych na moim podwórku. Geodeta odtworzył granice z sąsiadami w oparciu o słupki graniczne, które były wkopane w trakcie scalania. Sąsiedzi się zgodzili ze scalaniem i użytkują grunty zgodnie z przypisaniem po scaleniowym. Nasze gospodarstwo zostało w swoich granicach. W środku mojego siedliska pozostało część słupków granicznych, które zostały wkopane przy liczeniu areału do scalania, ale jak już pisałem na to scalenie nie wyraziliśmy zgody.

Proszę o pomoc, co w takiej sytuacji mam zrobić, jak uzyskać stosowne dokumenty, które mogły by mi pomóc w procesie sądowym?

Czy istnieje możliwość dokonania zmian w KW?

Jak rozpocząć taki proces?

W jaki sposób uzyskać dostęp do starych map i jak uzyskać informacje historyczne z procesu przeprowadzonego scalania?

Czy Urząd Gminy może wytyczyć mi drogę w odległości 0,7 metra od starego domu i w odległości 1,5 metra od pomieszczenia gospodarczego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX