Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 5 maja 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą rozliczaną na zasadach ogólnych. Kupiliśmy w styczniu 2014 r. z żoną nieruchomość, w skład której wchodzi budynek mieszkalny. Według aktu notarialnego działka zabudowana jest budynkiem mieszkalnym wznoszonym na przełomie lat 1960/1970, którego rozbudowę o część obejmującą taras i pomieszczenie gospodarcze ukończono w roku 1980. Dobudowana część znajduje się na terenie drugiej działki. Obie działki wraz z zabudowanymi częściami budynku kosztowały 145.000 zł. Sam budynek nie jest odrębnie wyceniony. Do tego budynku zamierzam przenieść siedzibę mojej firmy (2 pomieszczenia), natomiast całą resztę zamierzam wynajmować. W kwietniu dokonałem rozszerzenia działalności o usługi najmu. Od stycznia do kwietnia dokonałem nakładów inwestycyjnych w kupionym budynku w celu jego przystosowania do ww. celów.

Jaką kwotę stanowić będzie wartość początkowa budynku, który mam zamiar wprowadzić jeszcze w kwietniu do środków trwałych firmy?

Jaką stawkę amortyzacyjną powinienem zastosować?

Czy to, że w części budynek będzie służył mi jako siedziba firmy, a tylko w części będzie wynajmowany ma jakieś znaczenie, jeżeli chodzi o rozliczenie podatku dochodowego?

Nie wiem jeszcze czy najemcami będą prywatne osoby i wynajmować będą mieszkania czy też będą to firmy i będą wynajmować lokale użytkowe.

Czy będzie to miało znaczenie do ww. rozliczeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?