W jaki sposób ustalić przychód podatkowy, jeśli wynagrodzeniem podatnika jest marża z tytułu sprowadzenia towaru z Chin? - OpenLEX

W jaki sposób ustalić przychód podatkowy, jeśli wynagrodzeniem podatnika jest marża z tytułu sprowadzenia towaru z Chin?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2012 r.

PYTANIE

Podatnik zajmuje się sprzedażą zegarków, słuchawek itp. głównie przez allegro. Jest to sprzedaż wysyłkowa, a płatności za towar są wpłacane wyłącznie na konto bankowe podatnika. Podatnik rezerwuje towar na stronach internetowych sklepów np. z Chin i wystawia go na allegro doliczając swoją marżę. Gdy towar zostaje zakupiony, podatnik informuje firmę z Chin o takim zamówieniu, a firma ta przesyła towar do osoby, która zakupiła go na stronie allegro naszego podatnika. Osoba która zakupiła towar jest zobowiązana do zapłaty cła i podatku. Towar nie przechodzi przez podatnika.

Jak traktować taką transakcję?

Dodatkowo osoba, która zakupiła towar, dokonuje zapłaty w formie przelewu na konto naszego podatnika. Podatnik płaci za towar (kwota po jakiej firma Chińska wystawiła towar na swojej stronie) dokonując przelewu na konto firmy z Chin. Marża zostaje na koncie podatnika.

Jaką kwotę powinien opodatkować podatnik, pełną sumę czy tylko marżę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?