W jaki sposób ustalić czy dane transakcje są jednorodne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Szula Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Analizuję przeprowadzane transakcje pod kątem obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Większość transakcji przeprowadzana jest z podmiotami krajowymi, które nie mają straty oraz nie są w inny sposób zwolnione z opodatkowania (np. w związku z działalnością w strefie ekonomicznej). Dokonujemy jednak sprzedaży również do jednego podmiotu zagranicznego, który działa jako dystrybutor naszych wyrobów gotowych na rynku amerykańskim. Żaden inny podmiot z grupy nie pełni funkcji dystrybutora naszych produktów. Jeden z podmiotów krajowych sprzedaje jednak produkowane przez nas komponenty. Podmiot ten został założony właśnie w celu umożliwienia nam sprzedaży komponentów, w szczególności do naszych konkurentów. W obu przypadkach podmioty powiązane sprzedają wyroby gotowe wyprodukowane przez naszą firmę (podmiot zagraniczny – wyroby finalne oferowane klientom ostatecznym; podmiot krajowy – producentom, którzy mogą stanowić naszą konkurencję na rynku wyrobów finalnych). W mojej ocenie jednak charakter tych wyrobów oraz grupa docelowa klientów są różne i w związku z tym nie powinny być traktowane jako transakcje jednorodne, których obroty miałyby być sumowane w celu porównani z minimalną wartością progów zobowiązujących do przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Czy poprawnie oceniam, że transakcje opisane powyżej nie mają charakteru jednorodnego z punktu widzenia cen transferowych?

Gdyby okazało się, że ww. opisane transakcje powinny być traktowane jako jednorodne, czy oznacza to, że dokumentacja cen transferowych powinna być sporządzona również dla podmiotów krajowych, z którymi przeprowadzamy inne transakcje (np. usługowe) i dla których transakcji zostałyby przekroczone progi transakcyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX