W jaki sposób ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (zasiłku macierzyńskiego) przysługującego przedsiębiorcy, który podlegał ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2016 r.

PYTANIE

Osoba prowadząca działalność gospodarczą od 2014 r. zgłoszona z kodem 5100 od początku prowadzenia działalności. Nie podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od początku, zgłosiła się dopiero do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia 1 lipca 2016 r. z najwyższą możliwą podstawą do ubezpieczenia chorobowego. Opłaciła składki w terminie, ale w między czasie złożyła korektę deklaracji ZUS za miesiąc lipiec 2016 r. oraz za miesiąc sierpień 2016 r. oraz dopłaciła wynikającą ze złożonych korekt różnicę w składce. ZUS przysłał decyzję o przywróceniu terminu od dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego za miesiąc lipca 2016 r. (gdyż miał nadpłatę na koncie) jednak uznał, że za miesiąc sierpień 2016 r. nie podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ale dopiero od września 2016 r. aż do teraz. W miesiącu styczniu ma wyznaczony termin porodu.

Jak w takim razie ZUS będzie obliczał podstawę do zasiłku w przypadku, gdy będę przebywać na zwolnieniu lekarskim przy uwzględnieniu okresu wyczekiwania 90 dni tj. od 1 grudnia 2016 r. i jaki to będzie miało wpływ na późniejsze obliczenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Czy w takim razie jest uzasadniona korekta podstawy na najniższą możliwą za lipiec i sierpień 2016 r. i czy taka korekta nie spowoduje zaniżenia przyszłych zasiłków chorobowych i macierzyńskiego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX