W jaki sposób umowa na czas określony na zastępstwo zostanie rozwiązana w związku z wcześniejszym powrotem nieobecnego pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zawadzka-Filipczyk Paulina
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu macierzyńskiego od dnia 2 marca 2016 r. do dnia 19 lipca 2016 r. i urlop rodzicielski od 20 lipca 2016 r. do 28 lutego 2017 r. Pracodawca postanowił zawrzeć umowę na czas określony na tą okoliczność zastępowania pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności. Zatrudnił nowego pracownika od dnia 2 marca 2016 r. do dnia 28 lutego 2017 r. na pełny wymiar czasu pracy, wpisując w treść umowy na czas określony, że została zawarta na okoliczność zastępowania pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności, tj. urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pracownica korzystająca z urlopów rodzicielskich złożyła podanie, że rezygnuje z części urlopu rodzicielskiego i stawia się do pracy z dniem 6 grudnia 2016 r. Pracodawca wyraził zgodę.

W jaki sposób umowa na czas określony zawarta w celu zastępowania pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności zostanie rozwiązana w związku z wcześniejszym powrotem pracownicy?

Zastępujący nie zgadza się na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.

Czy w związku z tym ta umowa rozwiąże się z mocy prawa, tj. z dniem powrotu zastępowanej 6 grudnia 2016 r. (pomimo zawarcia umowy do dnia 28 lutego 2017 r.)?

Czy podstawą prawną rozwiązania tego rodzaju umowy można podać - w związku z upływem czasu, na który została zawarta, art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX