W jaki sposób ujmować w kosztach uzyskania przychodu wydatki na utrzymanie nieruchomości, jeśli spółdzielnia mieszkaniowa co miesiąc wystawia rachunki z kwotami w formie zaliczek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 8 grudnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na PKPiR (metoda kosztowa). Jestem właścicielem lokalu użytkowego, w którym prowadzę ww. działalność. Lokal jest administrowany przez spółdzielnię mieszkaniową. Spółdzielnia wystawia mi co miesiąc rachunki, w których ujmuje kwoty do zapłaty w postaci zaliczek, twierdząc, że rzeczywiste kwoty będą znane po rozliczeniu danych kosztów. I tak, na rachunku pojawia się pierwsza pozycja: zaliczka na koszty zarządu. Księgowość spółdzielni twierdzi, że ostateczne rozliczenie tych zaliczek nie będzie ujawnione na rachunku rozliczeniowym, natomiast nadwyżka lub niedopłata będzie przedstawiona dopiero na zgromadzeniu właścicieli lokali, którzy będą decydować np. o przeznaczeniu nadwyżki na fundusz remontowy lub dopłaty w przypadku niedopłaty. Druga pozycja to zaliczka na wodę. Zaliczka ta rozliczana jest dwa razy w ciągu roku - pod koniec stycznia i pod koniec lipca. Trzecia pozycja to zaliczka na koszty ogrzewania, która rozliczana jest po zakończonym sezonie grzewczym - na koniec kwietnia lub maja każdego roku.

Jak mamy poradzić sobie z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodu poszczególnych kosztów, tzn. kosztów zarządu, wody oraz ogrzewania?

Pewne zaliczki są płacone w większości przez cały rok, a rozliczane na rachunkach dopiero w następnym roku podatkowym - np koszty ogrzewania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX