W jaki sposób starosta poświadcza własnoręczność podpisu oświadczenia o zakazie wykonywania polowania na nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie ze zmianą ustawy z 13.10.1995 r. Prawo łowieckie – dalej pr. łow. w dniu 01.04.2018 r. wprowadzono art. 27b: "Będący osobą fizyczną właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego może złożyć oświadczenie o zakazie wykonywania polowania na tej nieruchomości w formie pisemnej. (...) Właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, który złożył oświadczenie o zakazie wykonywania polowania na tej nieruchomości, może je cofnąć, w formie pisemnej (...). Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania lub cofnięcie oświadczenia o zakazie wykonywania polowania składa się przed starostą. Starosta jest zobowiązany do nieodpłatnego poświadczania własnoręczności podpisu właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego na oświadczeniu lub cofnięciu oświadczenia.".

Czy powyższe stanowi samodzielne umocowanie starosty do dokonywania poświadczania własnoręczności podpisu ww. oświadczeń?

Czy starosta winien sporządzić gotowe do wypełnienia druki ww. oświadczeń, które będą podpisywane na miejscu w organie w obecności osoby uprawnionej do ww. poświadczenia?

Co takie poświadczenie powinno zawierać, np.: datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, godzinę dokonania czynności, oznaczenie organu, podpis osoby uprawnionej przez starostę i jego pieczęć?

Czy osoba poświadczająca własnoręczność podpisu na oświadczeniu w imieniu starosty winna mieć pisemne do tego upoważnienie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX