W jaki sposób spółka powinna dokonać wyliczenia skorygowanego kosztu własnego sprzedaży, aby w poprawnej wysokości obliczyć podatek dochodowy za 2014 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka prowadzi ewidencję wyrobów gotowych w planowanych cenach ewidencyjnych, ustalanych co miesiąc. Odchylenia od kosztów wytworzenia stanowią różnicę między rzeczywistymi kosztami wytworzenia a ich kosztami planowanymi, których celem jest skorygowanie planowanych kosztów wytworzenia do poziomu rzeczywistych kosztów wytworzenia. Spółka nie jest w stanie wyodrębnić wartości odchylenia do każdej pojedynczej transakcji rozchodu, odchylenia są kalkulowane globalnie na koniec danego miesiąca. W sytuacji gdy spółka w styczniu 2015 r. wystawiła fakturę korygującą in minus do faktury pierwotnej z datą wystawienia w grudniu 2014 r. Zwrot towaru nastąpił w styczniu 2015 r. wówczas zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami faktura korygująca powinna zostać ujęta do rozliczenia CIT w grudniu 2014 r. Zatem, w sytuacji gdy spółka koryguje przychód podatkowy in minus to równocześnie jest zobowiązana do skorygowania kosztu własnego sprzedaży związanego z tą sprzedażą.

W jaki sposób spółka powinna dokonać wyliczenia skorygowanego kosztu własnego sprzedaży, aby w poprawnej wysokości obliczyć podatek dochodowy za 2014 r.?

Czy spółka powinna skorygować tylko planowany koszt wytworzenia wyliczany na etapie zwrotu produktu czy też dodatkowo powinna była go skorygować jeszcze o odchylenia od cen ewidencyjnych które zostały początkowo ujęte na etapie rozchodu wyrobu z magazynu (dokładna wartość odchylenia do danego rozchodu nie jest znana)?

W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie przypisać odchyleń do konkretnej transakcji sprzedaży, czy koszt własny sprzedaży może wówczas być kalkulowany na podstawie kosztu planowanego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX