W jaki sposób rozwiązać umowę na czas nie określony z pracownikiem w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Masłowski Jarosław
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2007 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dnia 1 grudnia 2006 r. firma zatrudniła nowego pracownika na stanowisku - Kontroler finansowy/Główny księgowy na 3 miesięczny okres próbny. Od 1 marca 2007 r. pracownik otrzymał umowę na czas nie określony, 24 marca pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres 28 dni z powodu kontuzji kolana. Pracownik posiadał służbowy laptop podłączony do serwera firmy oraz telefon komórkowy. Przez dwa tygodnie kontaktował się sporadycznie z firmą za pomocą emaili w sprawach nie cierpiących zwłoki. W tym czasie firma miała wyznaczony audyt (kontrola sprawozdania finansowego za 2006 r.).

Po tym czasie zaprzestał kontaktów z firmą, nie odbierał telefonów, nie odpowiadał na emaile. Kontrola w miejscu zamieszkania stwierdziła nieobecność pracownika pod adresem zamieszkania (dwukrotna w ciągu dnia). Zwolnienie skończyło się 20 kwietnia. W dniu 22 kwietnie zgłosiła się żona z kolejnym zwolnieniem lekarskim. Zwróciła telefon oraz laptop i oświadczyła, że po zakończeniu zwolnienia pracownik rozwiąże z firmą umowę o pracę. Kolejne zwolnienie przesłane pocztą kończy się 1 czerwca.

Firma chciałaby rozwiązać umowę o pracę na podstawie art. 53 § 1 k.p., jeśli zwolnienie będzie trwało dłużej niż 3 miesiące.

Czy przytoczony przypadek kwalifikuje się do takiego rozwiązania umowy?

Pracownik rozpoczął zwolnienie przed upływem 6 miesięcy zatrudnienia. Firma z uwagi na ograniczoną liczbę etatów, nie może zatrudnić innej osoby na to stanowisko. Z powodu braku Głównego księgowego ponosi straty: nie podpisany bilans, przerwano audyt, nie można przeprowadzić rekrutacji gdyż z działu (trzyosobowego) odeszła jedna osoba, druga jest w zaawansowanej ciąży.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX