W jaki sposób rozliczyć w spółce cywilnej dotację otrzymaną przez każdego ze wspólników z funduszu na rozwój kancelarii notarialnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 marca 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2017 r.

PYTANIE

Prowadzę kancelarię notarialną w formie spółki cywilnej. Udział w kosztach i zyskach każdej z nas wynosi 50%. Obie ze wspólniczką jesteśmy zobowiązane do wpłat obowiązkowych składek na samorząd notarialny. Z części tych wpłat samorząd utworzył Fundusz na Rozwój i Prowadzenie Kancelarii Notarialnych. W lutym 2017 r. ja i moja wspólniczka otrzymałyśmy imienne, pieniężne dotacje sfinansowane z tego funduszu. Każda z nas ma mocy odrębnej uchwały samorządu notarialnego otrzymała dotację finansową, w różnych kwotach. Kwota wpłaconych składek na samorząd notarialny u każdej z nas była inna z tego powodu, że moja wspólniczka, przed zawarciem ze mną spółki cywilnej prowadziła przez kilka lat jednoosobową kancelarię notarialną jako osoba fizyczna. Kwota wpłaconych przez nią składek była wyższa od kwoty składek wpłaconych przeze mnie i z tego powodu wspólniczka otrzymała wyższą dotację. Obie jesteśmy zobowiązane wykorzystać otrzymane przez nas dotacje na prowadzenie i rozwój kancelarii notarialnej. We wniosku o przyznanie dotacji należało podać rodzaj wydatków, jakie mają być z niej sfinansowane (np. komputery, oprogramowanie, sprzęt biurowy, itp.). Wydatki te mamy obowiązek ponieść w ciągu 5 lat od dnia otrzymania dotacji, z jednoczesnym zobowiązaniem zwrotu niewykorzystanej ich części.

Czy dotacja ta jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Czy będzie to przychód osobisty każdej z nas, czy też przychód z działalności gospodarczej, który powinien być wykazany w PKPiR?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX