W jaki sposób rozliczyć otrzymanie przez polskiego podatnika udziałów zagranicznej spółki, będącej spółka matką polskiej spółki, na rzecz której polski podatnik świadczy usługi na zasadzie B2B?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 24 sierpnia 2023 r.

PYTANIE

Podatnik świadczy usługi programistyczne na podstawie umowy B2B na rzecz spółki z o.o., która jest spółką córką spółki LTD znajdującej się w Wielkiej Brytanii. Podatnik ma podpisaną ze spółką matką (LTD) umowę opcji na udziały (share options agreement). Umowa ta m.in. stanowi, że w przypadku nabycia przez zewnętrznego inwestora spółki matki, podatnik może zakupić udziały bezgotówkowo, tj. na konto zostanie mu przelana różnica między wartością sprzedaży udziałów a wartością ich zakupu.

Jak taka transakcja powinna być rozliczona podatkowo?

Przepis art. 24 ust. 11 PIT mówi tylko o programie motywacyjnym stworzonym przeze spółki akcyjne. Spółka LTD taką spółką nie jest.

Czy należy potraktować transakcje jako zakup i sprzedaż udziałów zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 PIT i opodatkować różnicę (czyli de facto wpływ na konto) stawką 19% w zeznaniu rocznym PIT-38?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX