W jaki sposób rozliczać wydatki związane z modyfikacją (aktualizacją) licencji na program komputerowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Morska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 10 września 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W celu usprawnienia obiegu dokumentów oraz księgowania operacji gospodarczych zamierzamy zlecić 2 firmom informatycznym wykonanie specjalistycznych usług:

1. Stworzenie oprogramowania-aplikacji WWW działającej w środowisku Internetu do rejestrowania oraz monitorowania zamówień i faktur kosztowych, instalacja i konfiguracja aplikacji dostosowana do potrzeb firmy, przeniesienie praw własności.

Efektem tych prac będzie system, do którego wszyscy pracownicy będą zobowiązani wprowadzać dane dot. planowany zakupów, a zakupy te zostaną rozliczone po otrzymaniu faktury przez dział księgowy. Koszty tworzenia, instalacji i konfiguracji aplikacji stanowić będą wartość początkową programu ujętego ewidencji aktywów trwałych firmy i amortyzowane.

Ponadto zamierzamy podpisać umowę na okres 1 roku na usługę serwisowania aplikacji i baz danych. Koszty tej umowy jako koszty pośrednie obciążą koszty bieżącej działalności.

2. Zakup licencji do korzystania ze specjalistycznego programu wraz z instalacją i konfiguracją. Program ten daje możliwość lepszego korzystania z baz danych używanych przez nas programów: księgowego, bankowego i płacowego już po zainstalowaniu.

W przyszłości planujemy zlecenie prac dających możliwość importu i eksportu danych z wykonanej aplikacji zamówień zakupów do systemu księgowego, bankowego, płacowego "w obie strony".

Uważamy, że zakupiona przez nas licencja po zainstalowaniu i skonfigurowaniu może zostać uznana jako odrębna wartość niematerialna i prawna, kompletna i zdatna do wykorzystania i w związku z tym wprowadzona do ewidencji aktywów trwałych firmy i amortyzowana. Poniesione w przyszłości koszty usług informatycznych związane z importem-eksportem danych z programów płacowego, bankowego, zamówień zakupów do programu księgowego i odwrotnie za pośrednictwem programu stanowić będą dla nas koszty działalności operacyjnej w momencie ich poniesienia.

Czy takie ujecie podatkowe powyższych operacji będzie prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX