W jaki sposób rozliczać VAT, jeśli w momencie zakupu lokalu mieszkalnego nie jest wiadome do jakich celów będzie on... - OpenLEX

W jaki sposób rozliczać VAT, jeśli w momencie zakupu lokalu mieszkalnego nie jest wiadome do jakich celów będzie on wykorzystywany?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą wynajem lokali na cele mieszkaniowe i inne, VAT co roku rozliczam strukturą - ponieważ mam sprzedaż ZW i opodatkowaną (cele mieszkaniowe - stawka ZW, cele nie mieszkaniowe 23%) w kwietniu tego roku podjęłam decyzję o zakupie apartamentu, który w akcie notarialnym jest określony jako lokal mieszkalny. Oddanie lokalu nastąpi w czerwcu 2018 r., jednak już teraz otrzymuję faktury zakupu w których treści widnieje opis "apartament cena netto i 8% VAT". Obecnie jeszcze nie wiem mieszkanie to wynajmę na cele mieszkaniowe czy będę je wynajmowała na stawkę 8% jako wynajem krótkoterminowy.

Czy powinnam z obecnych faktur zakupu odliczyć pełen VAT, przypisać VAT na cele zwolnione i opodatkowane, a później robić coroczną korektę, czy nie odliczać w ogóle VAT?

Co się stanie, jeżeli teraz przypisałabym VAT od faktur zakupu na cele ZW i opodatkowane, a okaże się w przyszłości, że będę miała tylko wynajem na cele mieszkalne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX