W jaki sposób rozliczać podróże służbowe wspólników spółki komandytowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W spółce komandytowej wspólnicy odbywają podróże służbowe krajowe oraz zagraniczne w celach związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Zdarzają się dwie sytuacje.

1) Wspólnicy płacą za noclegi i inne koszty poniesione podczas podróży służbowej kartą firmową i biorą faktury kosztowe na spółkę. Powyższe koszty podróży służbowych są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu w wysokości przysługującej pracownikom określonej w odrębnych ustawach.

Czy koszty podróży służbowych wspólników opłacone kartą firmową i udokumentowane fakturą wystawioną na spółkę będą stanowiły u nich opodatkowany przychód, jeżeli wydatki dotyczące tych podróży zostały zaliczone w spółce do kosztów uzyskania przychodu?

2) Wspólnik płaci za nocleg lub pokrywa inny koszt podróży służbowej prywatną kartą i bierze rachunek na siebie.

Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość zwrotu tych kosztów wspólnikowi?

W jaki sposób powinno to wyglądać?

Czy wspólnik powinien wystawić dla spółki notę obciążeniową na wartość kosztów podróży służbowej, czy może jakiś inny dokument opisujący sytuację - np. oświadczenie wspólnika?

Czy spółka może zaksięgować taką notę w koszty uzyskania przychodu?

Czy poniesione przez wspólników koszty podróży służbowych, którymi obciąży on spółkę w formie noty, będą stanowiły u nich opodatkowany przychód, jeżeli wydatki dotyczące tych podróży zostaną zaliczone w spółce do kosztów uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX