W jaki sposób pracodawca może wdrożyć formę pracy w domu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 6 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 13 grudnia 2016 r.

PYTANIE

Pracodawca chce wdrożyć system "home office" - "praca w domu". Chce taką formę pracy wykorzystywać incydentalnie, tylko w wyjątkowych, indywidualnych sytuacjach, kiedy pewne obowiązki powinny zostać wykonane, a pracownik nie może lub nie ma możliwości pracy w firmie, np.przez warunki pogodowe, popsuł mu się samochód i nie ma możliwości dojechać do pracy. Wtedy wykonuje pracę w domu. Założenia: praca wykonywana jest na sprzęcie firmowym, przełożony wyznacza zadania do wykonania i później je odbiera, pracownik może pracować poza obowiązującym go rozkładem czasu pracy (pracodawcy zależy na efekcie w danym dniu, ewentualnie na możliwości kontaktu z pracownikiem, a nie godzinach pracy). U pracodawcy funkcjonują organizacje związkowe i Regulamin Wynagradzania / Regulamin Pracy.

W jaki sposób należy wdrożyć taką formę pracy?

Jak powinny brzmieć zapisy?

Jak należy rozliczać czas pracy?

Czy i jak ewidencjonować czas pracy pracownika?

Czy należy zaznaczać w rejestrze czasu pracy home office?

Jak należy postąpić w przypadku, kiedy praca jest wykonywana poza obowiązującym rozkładem czasu pracy?

Czy jeśli taka forma będzie stosowana w indywidualnych przypadkach (bezpośredni przełożony będzie miał możliwość decydowania), to czy pracodawca nie narazi się aspekt dyskryminacji?

Jakie są kwestie BHP związane z pracą w domu - stanowisko pracy, wyposażenie, czy stanowisko spełnia wymogi BHP, wypadek przy pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX