W jaki sposób powinno być zakończone prowadzone postępowanie, gdy wójt gminy nie wyraża zgody na wydłużenie terminu na uzupełnienie wniosku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 4 czerwca 2023 r.

PYTANIE

Firma złożyła 3 tożsame wnioski na różne działki o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy na budowę farm fotowoltaicznych. Wójt gminy po przeprowadzeniu postępowań wydał 3 odrębne decyzje odmawiające wydania warunków zabudowy z powodu "braku dobrego sąsiedztwa". Pierwsza z decyzji została uchylona przez SKO. Organ pierwszego stopnia w toku ponownego rozpatrzenia sprawy przygotował pozytywny projekt decyzji zgodnie z wytycznymi SKO, który został uzgodniony z organami uzgadniającymi, następnie zawiadomił strony o zebranych materiałach przed wydaniem decyzji. Przed wydaniem decyzji do urzędu gminy wpłynęło drugie rozstrzygnięcie SKO uchylające drugą decyzję wójta gminy, w której odmówił ustalenia warunków zabudowy. W treści decyzji organ drugiej instancji wskazał również inne przesłanki do uchylenia decyzji, stwierdził m.in., że zapewnienia z ENEI odnośnie energii elektrycznej do wniosku powinny być przedłożone w oryginale. W związku z tym, że przy pierwszym postępowaniu do wniosku nie został załączony oryginał ww. dokumentu, wójt gminy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia sprawy bez rozpatrzenia. Wniosek nie został uzupełniony w terminie, lecz zostało złożone pismo o wydłużenie terminu o miesiąc na jego uzupełnienie. Wójt gminy nie wyraża zgody na wydłużenie terminu.

W jaki sposób powinno być zakończone prowadzone postępowanie?

Nadmienię, że rada gminy podjęła uchwałę - rezolucję, w której zakazuje wydawania pozytywnych decyzji w zakresie farm fotowoltaicznych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX