W jaki sposób powinien postąpić organ, do którego został złożony wniosek o pozwolenie na budowę obejmującą dokończenie budowy budynku mieszkalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób powinien postąpić organ administracji architektoniczno-budowlanej, do którego został złożony wniosek o pozwolenie na budowę obejmującą dokończenie budowy budynku mieszkalnego, w sytuacji jeżeli: 1) pierwotnie wydane pozwolenie na budowę zostało wygaszone na wniosek inwestora w trybie art. 37 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud.; 2) inwestor ani organ wydający pozwolenie na budowę nie posiada żadnej dokumentacji projektowej; 3) inwestor nie posiada dziennika budowy; 4) inwestor posiada słabo czytelną kopię decyzji o pozwoleniu na budowę z 1994 r. (jedyny dowód w sprawie); 5) nie jest wiadome kto był kierownikiem budowy (zakup działki wraz z rozpoczętą budową przez nowego inwestora); 6) przedłożone do zatwierdzenia projekty dokończenia budowy zawierają inwentaryzację budowlaną stanu istniejącego z zaznaczeniem elementów nowo - projektowanych i podlegających przebudowie?

Wobec powyższego organ AB rozpatrując wniosek o pozwolenie na dokończenie budowy nie jest w stanie zweryfikować, czy inwestor wybudował budynek zgodnie z pierwotnym pozwoleniem na budowę, czy też dokonał istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego, co mogłoby prowadzić do sytuacji, w której organ AB zalegalizowałby istotne odstępstwa, przy okazji prowadzonego postępowania w sprawie wniosku inwestora o dokończenie budowy.

Czy wobec braku jakiejkolwiek dokumentacji projektowej organ winien skupić się wyłącznie na badaniu kwestii zgodności przedłożonych do zatwierdzenia projektów z obowiązującymi przepisami, w tym techniczno-budowlanymi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX