W jaki sposób podmiot, który zaprzestał odbierania odpadów komunalnych, powinien w sprawozdaniu zerowym obliczyć osiągnięty poziom odzysku i recyklingu surowców wtórnych, jeżeli przepisy w tym zakresie uległy zmianie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2017 r.

PYTANIE

Podmiot działa w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W styczniu 2016 r. odbiera odpady z terenu gminy A. W tym też miesiącu rozwiązuje umowy i wycofuje się z terenu gminy A, jednak nie wykreśla się z RDR.

Z dniem 30 czerwca 2016 r. weszło w życie Ministra Środowiska z 17.06.2016 r. w sprawie wzorów sprawozdań o odebranych i zebranych odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi - dalej r.w.s.o.k., zgodnie z którym w sprawozdaniu nie podaje się osiągniętego poziomu odzysku i recyklingu surowców wtórnych. Poziom ten obliczony zgodnie z rozporządzeniem obowiązującym na dzień zakończenia działalności na tym terenie jak również na dzień złożenia sprawozdania został przez podmiot osiągnięty.

Z dniem 31 grudnia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z 14.12.2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych - dalej r.p.r.o.k., zgodnie z którym do obliczenia wartości Umpmts wlicza się odpady wielomateriałowe. W konsekwencji w zerowym sprawozdaniu złożonym w styczniu 2017 r. za II półrocze 2016 r. osiągnięty poziom odzysku i recyklingu surowców wtórnych jest niższy od wymaganego 18%.

W związku z powyższym pojawia się pytanie według jakiej wartości Umpmts podmiot powinien obliczyć osiągnięty poziom odzysku i recyklingu?

Czy obliczanie poziomu zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie w dniu 31 grudnia 2016 r., nie jest tutaj przypadkiem, w którym prawo działa wstecz?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX