W jaki sposób podatnik powinien obciążyć unijnego kontrahenta i czy należy potraktować otrzymany zwrot kosztów jako odszkodowanie z tytułu dostarczenia wadliwego materiału?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma nasza zajmuję się produkcją i montażem oznakowania pionowego (znaki, tablice). Do produkcji znaków tablic używamy wyłącznie folii zakupionej od unijnego kontrahenta. W związku z tym, że firma ta dostarczyła nam wadliwą partie folie, mamy obowiązek wymiany wadliwych tablic na nowe (na każdej tablicy, znaku znajduję się oznaczenie partii folii, z jakiej zostały wykonane). Firma unijna uznała reklamacje na folie. Ponieważ dotyczy to dużego zlecenia i mamy obowiązek wymiany wadliwych tablic, to koszty wyprodukowania nowych tablic i montażu nowych tablic będą dość duże, zawarliśmy z unijnym kontrahentem porozumienie, na mocy którego otrzymamy zwrot pełnych kosztów (produkcji i montaż). W ramach tego porozumienia jesteśmy zobowiązani też do utylizacji wadliwych tablic.

W jaki sposób mamy obciążyć unijnego kontrahenta?

Czy należy potraktować to jako odszkodowanie z tytułu dostarczenia wadliwego materiału?

Wartość takiego odszkodowania byłaby skalkulowana na podstawie poniesionych wydatków (kosztów produkcji i montażu oznakowania) notą obciążeniową bez VAT W ten sposób unijny kontrahent naprawiłby szkodę, jaką wyrządził, dostarczając wadliwą partię materiału. Tym samym unijny dostawca zwolniłby się z wszelkich roszczeń.

Czy należy potraktować to jako usługę wykonaną w Polsce (tu nastąpi zamontowanie nowych tablic na autostradzie) i wystawić fakturę z 23% VAT?

Usługa będzie polegała na demontażu tablic z wadliwą folia, wyprodukowaniu nowych, dostarczeniu na miejsce montażu i montażu na autostradzie. Stawka krajowa wydaje się właściwa ze względu na położenie nieruchomości (autostrady) na terenie Polski.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX