W jaki sposób opodatkować transakcje sprzedaży towarów wysyłanych z domu wysyłkowego z Niemiec do odbiorcy w Polsce? - OpenLEX

W jaki sposób opodatkować transakcje sprzedaży towarów wysyłanych z domu wysyłkowego z Niemiec do odbiorcy w Polsce?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2019 r.

PYTANIE

W jaki sposób należy opodatkować transakcje sprzedaży towarów wysyłanych z domu wysyłkowego z Niemiec do odbiorcy w Polsce?

Jesteśmy spółką z o.o., czynnym podatnikiem VAT, zgłoszonym do VAT UE. Główną naszą działalnością jest handel częściami do jachtów, części techniczne, ubrania żeglarskie, ubrania sportowe, książki, artykuły pamiątkowe, prowadzimy sklep internetowy. Podpisaliśmy umowę z niemiecką firmą X, która będzie występowała jako dom wysyłkowy. Firma X nie produkuje wysyłanych do klientów produktów, dokonuje hurtowych zakupów u producentów niemieckich, europejskich i prawdopodobnie pozaeuropejskich. Klient kupując towar w naszym sklepie internetowym i dokonując płatności na nasze konto generuje zlecenie wysyłki z magazynu firmy X w Niemczech. Całość wyjeżdża z jednej lokalizacji, każda paczka jest odbierana przez naszego kuriera i dostarczana bezpośrednio do klienta. Klientem może być osoba fizyczna ale również firma. W przypadku rezygnacji z zakupu, towar odsyłany jest do naszego biura – my zwracamy pieniądze klientowi, a zwrócony towar odsyłamy zbiorczo do Niemiec. Firma X wystawia na naszą firmę zbiorczą miesięczną fakturę sprzedaży za towar wysłany do klientów. Umowa z firmą kurierską jest zawarta z naszą firmą. U umowie zawarty jest punkt, że nasza firma jest odpowiedzialna za opłacanie VAT w konkretnych krajach.

W jaki sposób należy opodatkować taką sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?

W jaki sposób należy opodatkować taką sprzedaż, jeżeli odbiorcą jest firma?

Jak określić miejsce opodatkowania takich transakcji, jeżeli odbiorcami będą osoby fizyczne posiadające miejsce zamieszkania na terenie Polski?

Jak określić miejsce opodatkowania takich transakcji, jeżeli odbiorcami będą firmy posiadające siedzibę na terenie Polski?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?