W jaki sposób określić proponowane szczegółowe warunki utraty statusu odpadu dla odpadu o kodzie 19 06 05 lub 19 06 06 tzw. pofermentu powstającego w wyniku przetwarzania odpadów biodegradowalnych w procesie R3?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób określić proponowane szczegółowe warunki utraty statusu odpadu, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) - dalej u.o. dla odpadu o kodzie 19 06 05 lub 19 06 06 tzw. pofermentu powstającego w wyniku przetwarzania odpadów biodegradowalnych w procesie R3 w biogazowni rolniczej - jeżeli nie zostały takie warunki określone ani w przepisach prawa Unii Europejskiej ani w przepisach wydanych na podstawie art. 14 ust. 1a u.o. (art. 42 ust. 2 u.o.)?

Jak należy prawidłowo to opisać i z jaką szczegółowością, aby Organ wydający zezwolenie na przetwarzanie odpadów mógł utratę statusu tego odpadu uregulować w decyzji administracyjnej na przetwarzanie odpadów?

Czy usankcjonowanie utraty statusu tego odpadu poprzez określenie tego w decyzji administracyjnej zwalnia potem prowadzącego biogazownię z obowiązku uzyskania decyzji na przetwarzanie tego profermentu (niestanowiącego już odpadu) dalej w procesie R10 na polach?

Czy skoro nie mamy już do czynienia z odpadem, to również nie ma mowy o przetwarzaniu odpadów, a tylko z nawożeniem pól nawozem naturalnym, który nie wymaga specjalnego zezwolenia z ustawy o odpadach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX