W jaki sposób należy zakwalifikować umowę cesji umowy leasingu dla celów podatkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 26 grudnia 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna została wniesiona aportem do spółki z o.o. Przedmiotem wkładu jest wszystko, co stanowiło majątek spółki cywilnej (w tym dwie umowy leasingu operacyjnego w księgach ujmowane jako leasing finansowy) oraz jedna umowa leasingu finansowego. Wycena wniesionych umów wyglądała następująco:

wartość środków trwałych w leasingu (aktywa) 100.000 zł, zobowiązania z tytułu leasingu (pasywa) 100.000 zł. Firmy leasingowe wystawiły aneksy do umów - wyrażając zgodę na zmianę leasingobiorcy.

W momencie wniesienia aportu umowa zawarta na 36 miesięcy była spłacona w połowie, podatkowo nie spełniała ustawowych wymogów w zakresie leasingu (należy traktować ją jak umowę najmu). We wrześniu dokonano wykupienia przedmiotu leasingu za 1% wartości przedmiotu leasingu. W grudniu spółka planuje wykupić leasing finansowy. Faktura na zakup leasingu była wystawiona na spółkę cywilną (leasing w walucie) więc po wniesieniu aportu, spółka z o.o. otrzymywała faktury korygujące wynikające ze zmian kursów walut.

Czy spółka z o.o. miała prawo do obniżenia naliczonego VAT wynikającego z faktury korygującej, jeżeli nie ma w księgach faktury głównej, do której dokonano korekty? Czy w chwili wykupienia spółka ma obowiązek przyjąć środek trwały w wartości rynkowej? Czy spółka z. o.o. powinna przyjąć nabyty środek trwały w cenie rynkowej opodatkować i amortyzować?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX