W jaki sposób należy wysyłać oferty handlowe do firm i osób fizycznych w przypadku, gdy dane firmy pozyskiwane są z publicznych... - OpenLEX

W jaki sposób należy wysyłać oferty handlowe do firm i osób fizycznych w przypadku, gdy dane firmy pozyskiwane są z publicznych rejestrów np. CEIDG, KRS i zawierają dane osobowe osób fizycznych (jednoosobowe działalności gospodarcze) lub pracowników osób prawnych?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Borysewicz Anna
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób należy wysyłać oferty handlowe do firm i osób fizycznych w przypadku, gdy dane firmy pozyskiwane są z publicznych rejestrów np. CEIDG, KRS i zawierają dane osobowe osób fizycznych (jednoosobowe działalności gospodarcze) i/lub pracowników osób prawnych?

Czy w stosunku do tych osób należy najpierw wysłać obowiązek informacyjny z informacją, że znajdą się w prywatnej bazie danych takich firm a następnie prośbę na wysyłkę ofert handlowych? Czy można to robić w ramach prawnie uzasadnionego interesu administratora? Czy jednak prawo telekomunikacyjne (w kontekście nowych zmian) narzuca konieczność pozyskiwania zgody na wysyłkę ofert handlowych e-mailem lub telefonicznie? Poradniki z branży marketingu wskazują, że przedsiębiorców nie trzeba pytać o zgodę. Czy maile ogólne np. biuro@firma.pl mogą znajdować się w bazie danych bez konieczności wysyłania do nich obowiązku informacyjnego i pozyskiwania zgody w celu wysłania oferty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?