W jaki sposób należy wypełnić oświadczenie, aby poprawnie wykazać swoje prawo do dysponowania działką na cele budowlane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do urzędu wpłynął wniosek zgłoszenie na budowę budynku gospodarczego na terenie działki zabudowanej 9 budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi dwulokalowymi, nieobjętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, graniczącej z działką drogową stanowiącą własność prywatną (współwłasność właścicieli wszystkich budynków, do których ta droga jest drogą dojazdową). Omawiana działka stanowi współwłasność wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych (18 rodzin). Inwestor zamierza posadowić omawiany budynek w obrębie terenu, który według aktu notarialnego stanowi jego własność, tuż przy granicy z działką drogową – nie będącą drogą publiczną.

W jaki sposób należy wypełnić oświadczenie, aby poprawnie wykazać swoje prawo do dysponowania działką na cele budowlane?

Czy inwestor winien wskazać w tytule współwłasność i załączyć zgody pozostałych współwłaścicieli na planowaną inwestycję, czy wystarczy, że w druku oświadczenia powoła się na tytuł, z którego wynika jego prawo do dysponowania daną działką – np. współwłasność – czy może powinien wskazać, że jest współwłaścicielem oraz posiada zgody pozostałych współwłaścicieli nie załączając ich, czy może winien powołać się na własność co do fragmentu działki, jaki podlega zagospodarowaniu załączając akt notarialny, z którego to wynika bądź powołując się na niego?

Co w sytuacji, gdy inwestor dysponuje aktem notarialnym, z którego wynika, że posiada wyłączną własność do połowy jednego budynku mieszkalnego wraz z częścią terenu przylegającego do tego budynku, natomiast zamierza wybudować budynek gospodarczy na terenie, co do którego posiada zapis w akcie notarialnym, że stanowi jego wyłączną własność, a pozostali współwłaściciele działki zrzekają się praw do roszczeń o jego część?

Czy istniałaby możliwość przyjęcia takiego budynku w trybie zgłoszenia, o ile wykazałby on swój wolno stojący i parterowy charakter, a jego powierzchnia zabudowy nie przekraczałaby 35 m2 mimo tak bliskiej odległości od granicy z drogą prywatną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX