Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 30 czerwca 2016 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 27 sierpnia 2014 r.

PYTANIE

Ustalenie podstawy opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osobę fizyczną - Polaka, który jest wspólnikiem osobowej spółki prawa holenderskiego działającej w Holandii i niemającej innych oddziałów. Drugim wspólnikiem jest Holender. Spółka działa wyłącznie na terenie Holandii. Jest tam zarejestrowana dla potrzeb podatkowych i tam opłaca podatki (VAT i od dochodów).

Polski wspólnik poza dochodami wynikającymi z udziału w spółce nie posiada innych dochodów ani w Holandii, ani w Polsce. Polak ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy z uwagi na istnienie w tym kraju jego "ośrodka życiowego". Poza tym w każdym z krajów posiada adres zamieszkania i w każdym jest rezydentem podatkowym.

W jaki sposób należy, przy uwzględnieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ustalić dochód i podstawę opodatkowania dla polskiego wspólnika?

Czy dla tego celu przyjąć dochód ustalony na podstawie ksiąg prowadzonych przez tą spółkę dla potrzeb kraju prowadzenia działalności i zgodnie z tamtejszym prawem, czy też należałoby prowadzić w tym celu tzw. "drugą księgowość" uwzględniającą polskie przychody i koszty?

W przypadku przyjęcia wersji z "podwójną księgowością" w jaki sposób i na podstawie jakich dowodów ujmować te operacje?

Jak w tym przypadku postąpić, gdy wystąpiłaby konieczność stosowania polskiej ustawy o rachunkowości - czy w ogóle w tym przypadku miałaby zastosowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację