W jaki sposób należy udokumentować transakcje pomiędzy podmiotami posiadającymi w Polsce siedzibę działalności, a podmiotami,... - OpenLEX

W jaki sposób należy udokumentować transakcje pomiędzy podmiotami posiadającymi w Polsce siedzibę działalności, a podmiotami, które takiej siedziby w Polsce nie mają?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 marca 2013 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2012 r.

PYTANIE

Firma nasza jest firmą Duńską handlującą rybami. Jest zarejestrowana do celów VAT w Polsce. Firma nie posiada siedziby ani stałego miejsca w prowadzenia działalności w Polsce. W transakcji biorą udział 4 podmioty. Podmiot A, B i D są podmiotami polskimi. Nasza firma jest podmiotem C. My zakupujemy towary od firmy B i nie wywozimy ich z terytorium kraju. Natomiast faktycznie towar jest dostarczany od dostawcy A bezpośrednio do kontrahenta D. Całą transakcję organizuje podmiot B.

Jaką stawkę VAT powinna zastosować nasza firma?

Stawkę 5% czy też skorzystać z art. 17 ust. 1 pkt 5 u.p.t.u. zgodnie z którym do opodatkowania zobowiązany jest podmiot polski?

Jaki numer NIP powinien się pojawić na naszej fakturze: polski czy duński?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?