W jaki sposób należy rozliczać różnice kursowe od dnia 1 stycznia 2012 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Woźniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy od 1 stycznia 2012 r. rozliczenie różnic kursowych dotyczących kosztów i przychodów firmy z powiązaniu z obrotami na koncie walutowym powinno wyglądać następująco:

Fakturę kosztową przelicza się po kursie średnim NBP (kwota x)

Przewalutowanie kwoty z konta złotówkowego na walutowe przelicza się po kursie sprzedaży banku (odpowiednio przy zakupie walut w kantorze i wpłacie na konto walutowe stosujemy kurs sprzedaży stosowany przez kantor)(kwota y)

Zapłatę zobowiązania z konta walutowego jeśli występuje w tym samym dniu co przewalutowanie wycenia się po rzeczywistym kursie sprzedaży banku (lub kantoru) a różnica kursowa zrealizowana będzie liczona pomiędzy kwotą x i y. Różnica kursowa od środków własnych, ze względu na ten sam dzień wpływu i wypływu nie powstanie.

Zapłatę zobowiązania z konta walutowego, jeśli występuje w innym dniu niż przewalutowanie, wycenia się po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień przelewu (kwota z). Różnica kursowa zrealizowana to różnica pomiędzy kwotą x i z. Różnica kursowa od środków własnych to różnica pomiędzy kwotą y i z.

Odsetki bankowe naliczone na rachunku walutowym wycenia się po kursie średnim NBP z dnia poprzedniego (kwota k)

Wypłata odsetek (przewalutowanie na konto złotówkowe) wycenia się po kursie kupna walut stosowanego przez bank (kwota j). Różnica kursowa od środków własnych to różnica k i j.

Jeśli odsetki nie są przewalutowywane i zostają na koncie walutowym, a następnie są wliczone do kwoty przelewu regulującego zobowiązanie to różnica zrealizowana będzie liczona pomiędzy wartością równą odsetkom z kwoty x a kwotą k oraz pozostałą kwotą x a kwotą wyceny przelewu (opisaną w dwóch wariantach powyżej).

Różnice kursowe od środków własnych będą uwzględniały różnicę pomiędzy kwotą k i wartością odsetek wycenioną po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego wypływ oraz pozostałą kwotę wynikającą z różnicy pomiędzy kursami wpływu a kursem średnim NBP poprzedzającym wypływ środków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX