W jaki sposób należy prowadzić postępowanie w sprawie przyznania świadczenia z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 13 maja 2022 r.
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2022 r.

PYTANIE

Dotyczy świadczenia pieniężnego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

W jaki sposób należy prowadzić postępowanie w sprawie przyznania świadczenia z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia? W jakiej formie wnioskodawca powinien być informowany o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia? We wniosku nie ma adresu miejsca zamieszkania wnioskodawcy czy korespondencja powinna odbywać się tylko na wskazany adres poczty elektronicznej?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz.U. poz. 605 z późn. zm.) weszło w życie 16 marca 2022 r.

W jakiej wysokości i czy przysługuje świadczenie przed datą wejścia w życie rozporządzenia i ustawy? Kiedy wnioskodawca może ubiegać się o świadczenie - po faktycznym zakończeniu pobytu obywateli Ukrainy? Czy istnieje możliwość złożenia wniosku z góry na 60 dni? Czy dzień złożenia wniosku należy wliczać do dni za które przysługuje świadczenie? Jeśli świadczenie przysługuje za faktyczne zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia to weryfikacja warunków odbywać się będzie po opuszczeniu miejsca wskazanego we wniosku przez obywateli Ukrainy? Jeśli faktycznie osoby przyjęte do zakwaterowania opuściły miejsce wskazane we wniosku to powinna się odbywać weryfikacja warunków zakwaterowania i wyżywienia przez upoważnionych pracowników?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX