W jaki sposób należy prowadzić kontrolę przydomowych oczyszczalni ścieków, których właściciele chcieliby odprowadzać oczyszczone ścieki do gruntu poprzez ich rozsączanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 30 października 2017 r.

PYTANIE

Na jednym ze szkoleń z zakresu nieczystości ciekłych padło stwierdzenie, że w przypadku posiadaczy przydomowych oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę należy kontrolować jedynie częstotliwość wywóz osadów ściekowych z tego urządzenia. Mam jednak wątpliwości w przypadku nieruchomości położonych poza aglomeracją, których właściciele chcieliby odprowadzać oczyszczone ścieki do gruntu poprzez ich rozsączanie.

Jak do tego mają się przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z 18.11.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - dalej r.w.ś.w.z.?

Paragraf 13 ust. 5 r.w.ś.w.z. wskazuje 3 warunki konieczne do spełnienia w przypadku wprowadzania ścieków do ziemi poza aglomeracją. O ile warunki z pkt 1 i 3 są oczywiste, tak warunek z punktu 2 wydaje się możliwy do spełnienia, w momencie kiedy pobierze się próbki ścieków (?) i będzie możliwe do stwierdzenia, czy rzeczywiście wskazane parametry są zredukowane o wymagany procent. Wiemy, że wprowadzanie do wód lub do ziemi ścieków w ilości do 5 m3/doba pochodzących z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego zaliczane jest do zwykłego korzystania z wód, o czym mówi art. 36 ust. 3 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. i nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego, a instalowane urządzenia w większości charakteryzują się właśnie tą przepustowością. Napotkałam również w sieci na odpowiedź MŚ na interpelację z 26.10.2016 r. w sprawie obowiązków spoczywających na właścicielach przydomowych oczyszczalni ścieków w związku z wydaniem r.w.ś.w.z., gdzie: "w opinii MŚ przydomowe oczyszczalnie ścieków powinny być wyposażone w urządzenia lub miejsca poboru próbek ścieków umożliwiające kontrolę ich parametrów jakościowych warunkujących możliwość wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzenia wodnego."

Jak zatem należałoby stosować w praktyce zapisy r.w.ś.w.z. zwłaszcza w stosunku do właścicieli instalacji, którzy chcieliby rozsączać oczyszczone ścieki do gruntu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX