W jaki sposób należy potwierdzać masę odpadów poddanych recyklingowi na dokumentach DPR?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2016 r.

PYTANIE

Czy recykler przetwarzający folię opakowaniową, wystawiający dokumenty DPR powinien uwzględniać zanieczyszczenie i wilgotność odpadu oraz pomniejszać wartość przyjętego odpadu według KPO o wartość zanieczyszczenia?

Jak powinien wyglądać wskazany proces?

Czy przyjąć średnią oszacowaną stratę?

Recykler nie ma możliwości oceny poniesionych strat każdorazowej dostawy materiału w przypadku przetwarzania mieszanek. W związku z tym, oszacowana średnia mogłaby być krzywdząca dla zbierającego odpady, który przykłada się do sortowania materiału, w stosunku do przypadkowych zbieraczy. WIOŚ kwestionuje potwierdzenie recyklingu, natomiast Urząd Marszałkowski już nie.

Czy przepisy prawne regulują opisaną sytuację?

Czy przepisy prawa odnoszą się do kwestii, zgodnie z którą "nie tylko w Polsce, ale w większości krajów UE, masa odpadów potwierdzona na dokumentach DPO i DPR odpowiada masie odpadów przyjętych (na bramie)"?

Czy recykler ma prawo zdecydować, czy potwierdzi całą masę odpadów przekazanych do recyklingu, czy pomniejszy ją o ewentualnie występujące w nich zanieczyszczenia?

Jakich argumentów w razie kontroli recykler powinien użyć?

Należy dodać, że w przypadku folii porolniczej zawsze wystąpi strata: wilgoć, piasek, ziemia. Stopień strat jest różny, ok. 6% - minimum sama wilgotność. Żadne przepisy nie wskazują jak uśrednić lub czy też ogóle uśredniać, a nawet czy ogóle ujmować straty.

Jeżeli tego nie interpretują, to jak powinno się wytłumaczyć kontrahentowi, że nie można wystawić DPR na 100%, ponieważ na materiale były straty ok. 12%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX