W jaki sposób należy postąpić, jeśli nienależne świadczenie wychowawcze zostało pobrane przez partnera wnioskodawczyni po jej śmierci?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2017 r.

PYTANIE

W dniu 20.02.2017 r. OPS dokonał wypłaty świadczenia wychowawczego dla wnioskodawcy, już po dokonaniu przelewów otrzymał informację, że w tym samym dniu (czyli 20.02.2017 r.) nastąpił zgon wnioskodawcy. W związku z powyższym tego samego dnia wystosował pismo (wysłane również faksem) do banku, w którym wnioskodawczyni posiadała konto o zwrot wypłaconego świadczenia (w międzyczasie asystent rodziny ustalił, ze świadczenie to zostało już wypłacone z konta przez partnera wnioskodawcy). Natomiast w dniu 7.03.2017 r. OPS otrzymał pismo z banku z informacją, ze bank nie ma obowiązku zwrotu tych środków, ponieważ przepis art. 55 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo bankowe dotyczy tylko sytuacji, gdy wnioskodawca jest jedynym właścicielem konta (partner, który wypłacił środki, był współwłaścicielem). Wnioskodawczyni posiadała troje dzieci (dwoje z obecnym partnerem i jedno z byłym partnerem). W międzyczasie aktualny partner dnia 27.02.2017 r. złożył wniosek o świadczenie wychowawcze na dwoje dzieci, a poprzedni partner w dniu 28.02.2017 r. złożył wniosek na jedno dziecko.

W jaki sposób należy rozwiązać kwestię nienależnie pobranego świadczenia w kontekście nowych wniosków, które zostały złożone przez partnerów wnioskodawczyni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX