W jaki sposób należy opodatkować transakcję barterową, gdzie w zamian za wybudowaną nieruchomość, przedsiębiorca otrzymuje inną... - OpenLEX

W jaki sposób należy opodatkować transakcję barterową, gdzie w zamian za wybudowaną nieruchomość, przedsiębiorca otrzymuje inną nieruchomość?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 15 czerwca 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (przedsiębiorca) w zakresie usług parkingowych oraz sprzedaży nieruchomości wraz z budynkiem wzniesionym we własnym zakresie. We wrześniu 2010 r. wprowadziła do działalności gospodarczej grunt nabyty wcześniej dla celów prywatnych. Dokonała podziału geodezyjnego na 8 działek, na których wybudowała 4 bliźniaki. Do tej pory 2 części bliźniaków zostały sprzedane. W lipcu tego roku zamierza sprzedać bliźniak na zasadzie zamiany. Kupujący nie ma środków finansowych ale posiada działkę budowlaną, która jest droższa od tego bliźniaka. Przedsiębiorca zamierza dokonać zamiany tych nieruchomości i dopłacić do tej działki budowlanej. Działkę budowlaną zamierza przeznaczyć na cele osobiste.

Jak w tej sytuacji będzie wyglądało zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?