W jaki sposób należy określić zasięg oddziaływania planowanego korzystania z wód?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 27 lutego 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy określenia zasięgu oddziaływania planowanego korzystania z wód. Do starosty wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na pobór wód z rowu melioracyjnego do istniejącego stawu rybnego. Pobór dokonywany jest za pomocą zastawki w tym rowie. W zasięgu oddziaływania podano działki (poza działkami wnioskodawcy) będące w zasięgu cofki wywołanej przez zastawkę. Zastawka zlokalizowana jest (biorąc pod uwagę kierunek przepływu wód w rowie) przed stawem rybnym, który "leży" wzdłuż rowu. Z zasięgu oddziaływania zaznaczonego na mapie wynika, że oddziaływanie obejmuje 2/3 szerokości rowu za zastawką. Rów ten jest w granicy działek i właśnie 2/3 szerokości rowu należy do działki będącej własnością wnioskodawcy, natomiast pozostała szerokość rowu (1/3) należy do działek sąsiednich, których nie ujęto w stanie prawnym nieruchomości będących w zasięgu oddziaływania.

Czy można przyjąć, że staw oddziałuje tylko na część szerokości rowu?

Działki przed zastawką (gdzie cofka oddziałuje na całe koryto rowu) bez wątpienia są w zasięgu oddziaływania (i te w operacie podano).

Czy staw za zastawką oddziałuje tylko na jedną skarpę i dno rowu, a na drugą skarpę nie?

Czy starosta może opisane zapisy operatu zakwestionować?

Złożony wniosek dotyczy także stwierdzenia wygaśnięcia dotychczasowego pozwolenia, które wygasło w 2013 r. W związku z tym, że pozwolenie dotyczyło (poza poborem) też wykonania stawu wraz z infrastrukturą, to stron decyzji było więcej. Obecnie w operacie wskazano jedynie zasięg oddziaływania dotyczący poboru wód, stąd stron jest mniej.

Czy w opisanym przypadku należy wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia stanu prawnego nieruchomości o osoby (obecnych właścicieli działek) z poprzedniej decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX