W jaki sposób należy obliczyć dla zużytego sprzętu uzyskany poziom odzysku oraz poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób należy obliczyć dla zużytego sprzętu (zs) uzyskany poziom odzysku oraz poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz wielkości, jaką należy wpisać w BDO w Sprawozdaniu o produktach w dziale 5 w tabeli 2 w polu "Masa zużytego sprzętu poddanego demontażowi w tonach [Mg]"?

Zgodnie z definicją z ustawy z 11.09.2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1893) – dalej u.z.s.e.e., poziom powinien zostać obliczony według wzoru = (+) / × 100. Masy MR i MU są oczywiste, natomiast definicja masy MZ już taka nie jest.

Czy zatem masa MZ powinna zawierać masę sprzętu przygotowanego do ponownego użycia (reuse)?

Niewliczenie masy reuse do MZ mogłoby spowodować, że poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia byłby większy od 100%, co jest nielogiczne. Przykład: Masa zebrana i przetworzona 10 kg. Całość przetworzenia to reuse. W tym przypadku: MR = 0, MU = 10 kg, a MZ = 10 kg Czyli PR = (0 + 10) / 10 * 100% = 100% A jeśli, nie uwzględnimy w MZ masy reuse, to: MR = 0, MU = 10 kg, a MZ = 0 Czyli PR = (0 + 10) / 0 * 100% = ∞

Analogicznie jaki jest sposób liczenia poziomu odzysku?

Jak należy wyliczyć pozycję "Masa zużytego sprzętu poddanego demontażowi (sprawozdanie dział 5 tabela 2)?

Czy masa powinna być równa masie zebranego i przetworzonego zs pomniejszonej o masę sprzętu przygotowaną do ponownego użycia?

Powód: Sprzęt przygotowany do ponownego użycia nie został zdemontowany, a jedynie sprawdzony, oczyszczony, naprawiony itd. Po przetworzeniu nadal znajduje się w całości.

Którą masę należy zaliczyć do masy MZ z punktu wyżej: a) sumę mas zebranego zs - przeznaczonego dla gospodarstw domowych i - innego niż przeznaczony dla gospodarstw domowych b) czy masę zs - poddanego demontażowi?

Liczenie poziomów w stosunku do masa zs poddanego demontażowi skutkuje, że można prawie nic nie zdemontować i uzyskać oba wymagane poziomy, a resztę sprzętu zebranego odłożyć i w następnym roku poddać unieszkodliwianiu (w kolejnym roku ten zs nie będzie już pochodził ze zbierania dla wprowadzającego).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX