W jaki sposób należy interpretować termin "powiązania technologiczne"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 1 września 2016 r.

PYTANIE

W jaki sposób należy interpretować termin "powiązania technologiczne", o którym mowa w definicji przedsięwzięcia zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko?

Czy "powiązanie technologiczne" należy rozumieć jako "konieczne powiązanie funkcjonalne" (np. instalacja A nie może prawidłowo funkcjonować bez instalacji B i odwrotnie)?

Czy, jeżeli w obrębie zakładu zlokalizowanych jest kilka instalacji/obiektów, które każde z osobna kwalifikują się jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, to podmiot powinien uzyskać wspólną decyzję środowiskową?

Na przykład: na terenie zakładu zlokalizowana jest odlewnia zakwalifikowana, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – dalej r.p.z.o.ś., oraz galwanizernia zakwalifikowana, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 15 r.p.z.o.ś. Należy dodać, że obiekty funkcjonują niezależnie (wyłączenie jednego nie ma wpływu na pracę drugiego).

Czy myjnię samochodową, która nie kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, ale zlokalizowaną w obrębie stacji paliw, należy uznać za obiekt powiązany technologicznie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX