W jaki sposób należy interpretować pkt 12.2 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jednym z wykonywanych rodzajów działalności gospodarczej Spółki z o.o., zgodnie z PKD zgłoszoną w KRS, jest leasing finansowy, który pod względem podatkowym stanowi leasing operacyjny. Spółka nie stosuje uproszczonych zasad ewidencji, dozwolonych w ustawie o rachunkowości jak i w KSR nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa". Przychody z odsetek z leasingu zaliczane są do podstawowej działalności operacyjnej Spółki na podstawie comiesięcznych faktur, a część kapitałowa raty leasingowej na fakturze, stanowi rozliczenie rozrachunku z korzystającym i jednocześnie zmniejsza należność z tytułu wartości netto przedmiotu umowy leasingu. Księgowania na potrzeby podatku dochodowego - przychód raty kapitałowej (bez odsetek) oraz koszt amortyzacji - dokonywane są pozabilansowo.

Jak należy rozumieć treść punktu 12.2 KSR 5:

"Finansujący wykazuje w rachunku zysków i strat po stronie przychodów należną za dany okres: łączną kwotę opłat leasingowych z tytułu leasingu operacyjnego ujętych jako przychód operacyjny, amortyzację przedmiotów leasingu operacyjnego oraz część odsetkową opłat leasingowych z tytułu leasingu finansowego"

w kontekście przykładowych księgowań ujętych w punkcie 8.5 KSR 5, w którym część kapitałową opłaty podstawowej ujęto zarówno w przychodach ze sprzedaży, jak i w koszcie sprzedanych produktów (tak też sugerują biegli badający bilans spółki, co wynikowo jest neutralne, ale wpływa na zwiększenie przychodów i kosztów)? Natomiast amortyzację przedmiotu leasingu w przykładzie 8.5 KSR 5, ujęto w pozostałych rozrachunkach, więc jak rozumieć wykazanie jej w rachunku zysków i strat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX